Підписатися

Отримуйте про найважливіше першими

Натискаючи кнопку "Підписатися", ви підтверджуєте, що прочитали та погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності та Умовами використання сайту.

Близько 2000 років тому, до того, як Римська імперія завоювала Велику Британію, жінки були в центрі суспільства залізного віку. Близько 2000 років тому, до того, як Римська імперія завоювала Велику Британію, жінки були в центрі суспільства залізного віку.
Археолог знайшов скелет залізного віку в Дорсеті. Фото: Bournemouth Universit

В деяких частинах доримської Європи домінували жінки: як вчені це з’ясували

Близько 2000 років тому, до того, як Римська імперія завоювала Велику Британію, жінки були в центрі суспільства залізного віку. Дослідники секвенували геноми близько 50 кельтських британців, похованих разом у південній Англії, і знайшли вагомі докази.

Генетичне дослідження провели дослідники з Трініті-коледжу Лондона. Вони з’ясували, що серед великої родинної групи, яка жила до та після вторгнення римлян у 43 році нашої ери, більше двох третин походили від одного предка жіночої статі. При цьому 80% неспоріднених членів родини були чоловіками, пише Science Alert.

Реклама

«Це говорить нам про те, що чоловіки переїхали, щоб приєднатися до спільнот своїх дружин після одруження, а земля потенційно передавалася по жіночій лінії. Це вперше, коли така система була задокументована в європейській доісторії, і вона передбачає розширення соціальних і політичних прав жінок», — пояснює генетик Лара Кессіді.

Це свідчить про матрілокальний устрій, але його не слід плутати з матріархальним, каже Кессіді. Чоловіки також могли займати керівні посади в кельтсько-британському суспільстві.

Матрилокальність пропонує розширення прав і можливостей для жінок порівняно з патрилокальністю. Так, жінки могли успадкувати майно або мати можливість розлучитися. Також часто вони отримували найпишніші поховання, що свідчить про високий статус у суспільстві. Вони також нерідко керували військами. Однак в таких суспільствах чоловіки все ж таки домінували на офіційних посадах влади. Водночас не варто забувати про Картімандуа та Боудіку — це перші жінки-лідерок у Британії. Вони  командували арміями та очолювали племена. 

Реклама