Авіаційно-технічний персонал Повітряних сил ЗСУ оприлюднив звернення щодо масового переведення техніків у піхоту. Це, як вказано, означає, що ЗСУ залишиться без технічного персоналу, який обслуговує літаки.
«Раніше вже забрали 250 осіб, зараз планують перевести ще 218. Технічний склад фактично знищується, а без нас авіація не зможе функціонувати. Ми намагаємось зберегти бойову готовність, але без обслуговуючого персоналу це просто неможливо. І якщо ми зараз не отримаємо підтримки та розголосу, ми втратимо можливість не лише захищати нашу землю, а й втратимо саму основу нашої авіації», — йдеться у зверненні.
Зусилля авіатехніків спрямовані на обслуговування, підтримку та відновлення авіаційної техніки. зазначено, що українські спеціалісти також освоїли нові типи літаків та озброєння, надані західними партнерами. Також вони забезпечують навчання та відновлення льотного вишкілу для випускників Харківського університету Повітряних сил імені Івана Кожедуба (ХНУПС).
Старший технік інженерно-авіаційної служби прикарпатської авіаційної ескадрильї Дмитро Донцов розповів, що для обслуговування одного літака потрібно мінімум вісім людей.
«Забирають і з керівництва, і з персоналу. Є регламентовані документи, у яких зазначено, скільки людей мають працювати з літаком. І якщо ми допустимо помилку на землі, то це життя пілота. А щоб підготувати пілота, потрібна багато років, плюс кілька років практики, бойовий досвід», — каже Донцов.
Аналогічна ситуація, як повідомляє ТСН, скралася й у Першій Галицько-Волинській радіотехнічній бригаді Повітряних сил — третину складу переводять в піхоту.
Повітряні сили ЗС України: що кажуть у Генштабі
Після розголосу на ситуацію відреагували у Генеральному штабі ЗСУ. Заявили, що гостродефіцитних спеціалістів інженерно-авіаційної служби Повітряних сил, які обслуговують літаки, у піхотні підрозділи переводити не планували. Запевняють, що ПС навпаки нарощують штатну кількість технічного та льотного персоналу.
Водночас окремі категорії особового складу Повітряних сил, як і інших видів і родів ЗСУ, після попередньої підготовки посилюють Сухопутні, Десантно-штурмові війська тощо.
«Ситуація на фронті непроста, на багатьох ділянках бракує піхотинців. Рішення про посилення сухопутних бригад на передовій за рахунок військовослужбовців із підрозділів інших родів та видів ЗСУ є вимушеним кроком військового керівництва для зміцнення нашої оборони», — заявили у Генштабі.
Також наголошують, що головнокомандувач Збройних сил України заборонив переміщення із займаних посад фахівців високотехнологічних спеціальностей та тих, що пройшли підготовку за кордоном на іноземних зразках озброєння та військової техніки.
Переведення авіатехніків у піхоту: заява ПС ЗСУ
Пізніше у Повітряних силах заявили, що переведення фахівців інженерно-авіаційної служби в підрозділи інших родів та видів ЗСУ здійснюватись не будуть. Це стосується й інших дефіцитних у ПС спеціальностей.
«Також не йдеться про переведення людей, які навчались за кордоном на західну техніку зенітних ракетних військ, підготовлених воїнів з розрахунків мобільних вогневих груп, інших вузькоспеціалізованих фахівців, знайти заміну яким обʼєктивно важко. Ситуація на фронті дійсно вимагає непростих рішень від вищого військового керівництва, зокрема це стосується і переведення в підрозділи інших родів та видів ЗСУ військовослужбовців Повітряних Сил», — заявив тимчасовий виконувач обов’язків командувача Повітряних Сил генерал-лейтенант Анатолій Кривоножко.
Він додав, що ПС уже не перший рік посилюють бойових побратимів на передовій, передусім це стосується підрозділів, які готуються на базі Зведеної стрілецької бригади Повітряних сил. Також поетапно переводять в сухопутні підрозділи визначену кількість особового складу для посилення бригад на лінії фронту. Втім, як запевнив Кривоножко, це не буде стосуватись саме дефіцитних спеціальностей й фахівців, які задіяні для виконання завдань бойовою авіацією.
Комісія у Повітряних силах: що відомо
В Повітряних Силах було створено спеціальну комісію, яка вивчає стан справ стосовно переведення військовослужбовців ПС в інші роди та види ЗСУ. Вона має недопустити переведення військовослужбовців дефіцитних спеціальностей.
Передусім це стосується, тих, хто експлуатує та обслуговує технологічну авіаційну техніку, техніку зенітних ракетних, радіотехнічних військ, фахівців РЕБ та інших спеціальностей, укомплектованих мобільних вогневих груп, а також військовослужбовців, які проходили навчання за кордоном на західні зразки озброєння.
Поки комісія перевіряє, чи мають місце порушення. Якщо такі випадки, будуть встановлені, ухвалюватиметься рішення щодо їх виправлення.
Куди можна звертатися, якщо знаєте про порушення:
- командування Повітряних Сил – тел. 0800500410-2-5, пошта: callcenter.ps@ps.mil.gov.ua;
- повітряні командування:
- «Центр» – тел: 095 768 6398, пошта: pvk_c@ps.gov.ua;
- «Південь» – тел: 050 934 8119 пошта: pivden.air@ukr.net;
- «Захід» – тел: 0 322 355 589, пошта: vppp1mpz@gmail.com;
- «Схід» – тел: 0800500410-2-4, пошта: szg_a2533@ps.mil.gov.ua.