Придністров’я зіткнулося з масштабною енергетичною кризою, яка тільки набирає обертів. Після припинення постачання російського газу з 1 січня 2025 року не працюють промислові підприємства, немає опалення, електроенергії не вистачає.
Трансбалканський газопровід: вимога Молдови
Уряд Молдови та президентка Мая Санду стверджують, що «Газпром», згідно з контрактом з Moldovagaz, зобов’язаний постачати газ до Молдови до жовтня 2026 року. Однак російська компанія цих контрактних зобов’язань не дотримується, пише NewsMaker.
В уряді також кажуть, що після закриття Україною транзиту російського газу своєю територією, залишається альтернативний Трансбалканський газопровід, яким «Газпром» може постачати ресурс.
Однак в контракті нібито зазначено, що газ до Молдови може надходити лише через дві станції: Гребеніки та Олексіївка. Тобто, якщо транзит через Україну неможливий, це начебто звільняє «Газпром» від зобов’язань щодо постачання.
Виконувач обов’язки голови Moldovagaz Вадим Чебан розповів, ще в лютому, а потім у грудні 2024 року компанія пропонувала російському постачальнику Трансбалканський маршрут як альтернативу. Відповіді вона так і не отримала. При цьому він зауважив, що для постачання газу Трансбалканським газопроводом таки потрібна додаткова угода з «Газпромом».
«Газпром» і Moldovagaz: які нюанси в контракті
Експерт у сфері енергетики Сергій Тофілат вважає, що насправді «Газпром» зобов’язаний здійснити постачання Трансбалканським газопроводом. Саме тому російська компанія аргументує відмову не припиненням транзиту через Україну, а боргом Молдови за попередні поставки. Росією він оцінений у $709 мільйонів.
Так, згідно з контрактом, «Газпром» мав право зменшити обсяг постачання або припинити його за наявності боргів за газ. При цьому не важливо, у якій частині країни вони були накопичені — правий берег Дністра чи лівий (йдеться про Придністров’я). Була ще й додаткова угода, підписана у 2021 році. У ній прописано, у 2022 році сторони мали домовитися про врегулювання боргу. У разі непідписання «Газпром» теж міг розірвати контракт, але не зробив цього.
Російський постачальник ув’язав постачання газу до Придністров’я із боргом Правого берега. Однак Молдова не просить газу для цієї частини країни. Йдеться лише про поставки для Придністров’я.
Важливо! Щодня близько 5.7 млн кубометрів газу транзитувалося через Україну з Росії в регіон. З цієї кількості забезпечуються споживчі потреби мешканців лівобережжя Дністра та виробляється електроенергія для правого берега — у Придністров’ї розташована електростанція, що працює на російському газі.