Підписатися

Отримуйте про найважливіше першими

Натискаючи кнопку "Підписатися", ви підтверджуєте, що прочитали та погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності та Умовами використання сайту.

Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо погрожує припинити гуманітарну допомогу та перервати екстрене постачання електроенергії. Також заявив, що може застосувати право вето у ЄС під час розгляду важливих для України питань Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо погрожує припинити гуманітарну допомогу та перервати екстрене постачання електроенергії. Також заявив, що може застосувати право вето у ЄС під час розгляду важливих для України питань
Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо. Фото: Robert Fico/Facebook

Фіцо погрожує заблокувати допомогу Україні від ЄС: чи можливо це

Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що готовий застосувати політичні та економічні санкції, щоб змусити Україну продовжувати транспортування російського газу до ЄС. Він погрожує припинити гуманітарну допомогу та перервати екстрене постачання електроенергії. Також заявив, що може застосувати право вето у ЄС під час розгляду важливих для Києва питань.

Братислава і Київ: три мотиви погроз Фіцо

Однією з реальних причин, через які Фіцо пішов на загострення відносин з Києвом, може бути ситуація всередині самої Словаччини. Урядова коаліція втратила стабільність. Так, кількість її депутатів скоротилася до 76 осіб, тобто до мінімальної більшості (словацький парламент налічує 150 місць), пише DW.

Реклама

«Фіцо чудово усвідомлює високу ймовірність дострокових виборів. Саме тому він зараз застосовує потужну проросійську риторику у спілкуванні зі своїм електоратом, який, на жаль, є проросійським», — вважає аналітика Центру європейської політики у Брюсселі Юрай Майшин. 

Крім цього, Фіцо, ймовірно, почувається зрадженим своїми західними партнерами. На думку Майшина, він вже не схожий на політика, яким був шість чи сім років тому. Так, до 2018 року він начебто був «абсолютно проєвропейським і бачив Словаччину в центрі політики ЄС».

Погрози щодо припинення гуманітарної допомоги Україні або щодо вето також можуть бути частиною стратегії тиску Братислави на Єврокомісію. Можуть вимагати, аби та компенсувала країні €500 млн за транзит газу, нібито втрачені через рішення України не продовжувати транзитну угоду з РФ. Так, Фіцо вже вдалося домогтися від Брюсселя створення робочої групи. Вона обговорюватиме підтримку Словаччини у цьому питанні, пояснила експертка Центру європейських досліджень Вільфріда Мартенса Іонела Марія Чіолан. 

Вето на допомогу Україні: чи може Словаччина накласти

Така лінія поведінки словацького урядовця, ймовірно, зіштовхнеться з опором з боку інших європейських лідерів. Крім цього, у ЄС є засоби, за допомогою яких можна вплинути на рішення. 

«Словаччина є бенефіціаром європейських фондів, що дає Брюсселю певні важелі впливу на майбутні переговори з прем’єр-міністром Фіцо, заохочуючи його дотримуватися колективної позиції ЄС щодо Росії та підтримувати Україну», — пояснила Іонела Чіолан.

Київ офіційно зупинив транзит 1 січня 2025 року. Фіцо запевняє, що через це рішення Словаччина втрачає близько €500 млн/рік, які заробляла на подальшому транзиті російського газу до інших країн ЄС. При цьому Єврокомісія заявляє, що припинення поставок ресурсу спричинило зростання цін на газ чи його дефіцит.

Реклама