Підписатися

Отримуйте про найважливіше першими

Натискаючи кнопку "Підписатися", ви підтверджуєте, що прочитали та погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності та Умовами використання сайту.

Ізраїль та ХАМАС 15 січня домовилися про перемир’я Ізраїль та ХАМАС 15 січня домовилися про перемир’я
Сектор Гази, 10 червня 2024 року. Скріншот з відео: مكان الأخبار/Facebook

Ізраїль та ХАМАС домовилися про перемир’я: що в історичній угоді

Більше ніж через рік після загострення війни сторони таки досягли згоди щодо припинення вогню у Смузі Гази. Багато деталей, як і терміни поки не розкривають. Ба більше — додаткові домовленості між Ізраїлем і ХАМАСом відбуватимуться вже під час реалізації лану. 

Сектор Гази: три етапи припинення вогню

Після місяців переговорів Ізраїль і ХАМАС увечері 15 січня таки досягли угоди про перемир’я в Секторі Гази та звільнення заручників. Вона набуде чинності 19 січня, пише Reuters.

Реклама

«Ця угода призупинить бойові дії в Газі, збільшить так необхідну гуманітарну допомогу палестинським мирним жителям і возз’єднає заручників з їхніми сім’ями після більш ніж 15 місяців у полоні», — відреагував на переговори президент США Джо Байден.

Багато деталей поки невідомі, але угода передбачає три етапи:

  • перший — шеститижневе припинення вогню з поступовим виведенням ізраїльських військ зі Смуги Гази. Під час цього періоду мають почати звільняти заручників ХАМАСу в обмін на палестинських в’язнів, яких утримує Ізраїль. Включає надання гуманітарної допомоги: 600 вантажівок с допомогою щоденно, з них 50 — з паливом;
  • другий — передбачатиме постійне припинення військових операцій і звільнення всіх ізраїльських ув’язнених чоловічої статі, які залишилися живими (цивільних і військових), в обмін на ряд ув’язнених в Ізраїлі. Також очікується повне виведення ізраїльських військ із Сектору Гази;
  • третій — обмін усіма тілами/останками загиблих під наглядом Катару й ООН. Буде розпочато трьох-п’ятирічний план реконструкції Гази.

Додаткові подробиці другого і третього етапів сторони обговорять під час шеститижневого першого.

«Це [припинення вогню] могло б розрядити напруженість на Близькому Сході, де війна розпалила конфлікт на окупованому Ізраїлем Західному березі річки Йордан, у Лівані, Сирії, Ємені та Іраку та викликала побоювання повної війни між Ізраїлем та Іраном… Однак навіть якщо все піде гладко, палестинцям, арабським державам та Ізраїлю все ще потрібно погодитися щодо бачення післявоєнної Гази, що є грізним викликом, який передбачає гарантії безпеки для Ізраїлю та багато мільярдів доларів інвестицій для відновлення», — зазначили у Reuters.

Вже 17 січня переговорні групи Ізраїлю та ХАМАС підписали в Досі угоду про припинення вогню та звільнення заручників. Прем’єр-міністр Біньямін Нетаньягу скликав засідання Кабінету міністрів, щоб провести голосування щодо угоди. Воно мало відбутися ще 16 січня, але Нетаньягу його переніс. У канцелярії прем’єр-міністра заявили, що ХАМАС порушує домовленості, намагаючись в останній момент переглянути кілька положень.

Домовленості між Ізраїлем і ХАМАСом: які були раніше

Першої угоди між сторонами досягли 22 листопада 2023 року — через шість тижнів після початку нової фази загострення війни. Домовилися припинили вогонь на чотири дні та обміняти 50 заручників ХАМАСу на 150 палестинців із в’язниць Ізраїлю.

Також Тель-Авів погодився продовжити перемир’я, якщо ХАМАС звільнятиме по 10 заручників на день. Однак вже 2 грудня вогонь відновився. На той час вже обміняли 110 ізраїльських заручників та 240 палестинців, пише BBC.

Наприкінці квітня в Каїрі почався новий етап переговорів. Керівництво ХАМАС тоді заявило про готовність прийняти умови угоди, але ізраїльська влада активізувала військові дії на півдні Гази, у тому числі біля міста прикордонного з Єгиптом міста Рафах.

Наприкінці травня адміністрація Байдена запропонувала черговий варіант мирного плану на три етапи.

Реклама