2024 рік став найтеплішим за всю історію спостережень. Глобальна середня температура перевищила межу 1.5ºC порівняно з доіндустріальним періодом.
Температура була на 1.6°C вищою, ніж у 1850–1900 роках, коли почалося масове використання викопного палива. Усі місяці року стали найтеплішими або другими найтеплішими за всю історію спостережень, повідомляє Служба змін клімату Коперника (C3S) Європейського Союзу.
Таким чином, вперше в історії річна середня температура планети перевищила поріг, встановлений Паризькою кліматичною угодою 2015 року. Вона спрямована на утримання глобального підвищення температури в цьому столітті значно нижче 2°C порівняно з доіндустріальним рівнем і продовження зусиль, щоб ще більше обмежити підвищення температури. 1.5ºC вважався критичним порогом для уникнення найгірших наслідків кліматичних змін.
«Це не означає, що Паризьку угоду було порушено. Це означає, що амбітні кліматичні дії є актуальнішими, ніж будь-коли», — сказала заступниця директора C3S Саманта Берджесс.
Підвищення температури вже призвело до наслідків:
- у більшості країн Західної та Центральної Європи опадів у листопаді було менше середнього рівня. А от іспанське Середземномор’я продовжувало відчувати сильні опади також у листопаді після екстремальних епізодів, які спричинили сильні повені у жовтні. У деяких частинах Ісландії, Британії, Греції та на Балканах, а також у більшій частині Східної Європи кількість опадів була вища середнього рівня;
- кілька тайфунів обрушилися на західну частину Тихого океану з сильними дощами, повенями та руйнуваннями, особливо на Філіппінах. У багатьох районах Сполучених Штатів, Південної Америки та Австралії також спостерігалися вологі умови;
- антарктичний морський лід досяг свого найнижчого місячного обсягу в листопаді — на 10% нижче середнього, і трохи нижче рівнів 2016 і 2023 років.
Вчені прогнозують, що 2025 рік також буде одним із найтепліших в історії, хоча може не побити рекорд 2024 року через вплив Ла-Нінья.