Підписатися

Отримуйте про найважливіше першими

Натискаючи кнопку "Підписатися", ви підтверджуєте, що прочитали та погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності та Умовами використання сайту.

Судно, НАТО, Швеція, корабель, Судно, НАТО, Швеція, корабель,
Лідери країн Балтійського регіону разом з генсеком НАТО обговорять на саміті у Гельсінкі протидію «тіньовому флоту» Путіна, зокрема запровадження місії НАТО «Балтійський вартовий». Фото: Кореспондент

НАТО запускає місію «Балтійський вартовий»: що вона захищатиме

Місія Північноатлантичного альянсу «Балтійський вартовий» (Baltic Sentry) спрямована на посилення охорони критично важливої підводної інфраструктури в Балтійському морі.

Baltic Sentry

«Ми впроваджуємо цю місію, щоб захистити важливі енергетичні й комунікаційні кабелі, які стають мішенню диверсій», — заявив 14 січня 2025 року генеральний секретар НАТО Марк Рютте на саміті союзників Балтійського моря. До місії увійдуть фрегати, морські патрульні літаки та флот військово-морських дронів, а також буде впроваджено новітні технології для моніторингу та стримування потенційних загроз.

Реклама

Зокрема загрозу становить тіньовий флот Росії. Ці судна, за словами прем’єра Польщі Дональда Туска, часто діють під фальшивою реєстрацією, транспортують нафту в обхід санкцій і можуть бути залучені до диверсій, таких як пошкодження кабелів.

«Ми не можемо контролювати все Балтійське море, але можемо запобігати порушенням через контроль вузьких проток і логістичних маршрутів», — зазначив Туск. НАТО посилить заходи з виявлення порушень, включаючи затримання підозрілих суден та їх екіпажів.

НАТО запускає місію «Балтійський вартовий» для посилення безпеки критично важливої інфраструктури. Фото: nato.int

Захист підводної інфраструктури в Балтиці

Російський танкер Eagle S, який, за даними фінських правоохоронців, може бути причетний до пошкодження кабелю Estlink 2 між Фінляндією та Естонією. На борту судна також виявили шпигунське обладнання, що додатково вказує на його зв’язок із російськими спецслужбами.

Пошкодження підводних кабелів у Балтійському морі стає дедалі частішою проблемою. У листопаді 2024 року обірвався кабель між Фінляндією та Німеччиною, а також телекомунікаційний кабель між Литвою та Швецією. За інформацією видання The Wall Street Journal, у цих інцидентах підозрюють екіпаж китайського судна, який міг діяти за наказом російської розвідки.

За словами міністра цивільної оборони Швеції Карла-Оскара Боліна, китайські кораблі також погрожували перерізати важливі газопроводи в Балтійському морі.

Реклама