У практично всіх авіакомпаній у світі є одне важливе правило — перед польотом пасажирів просять вимкнути мобільні телефони або принаймні перевести їх у «режим польоту». Вважається, що персональні електронні пристрої можуть випромінювати сигнал у тому ж діапазоні частот, що й системи зв’язку та навігації літака. Таким чином вони нібито створюють електромагнітні перешкоди. Однак це не зовсім так.
Цифрові технології, яка зараз використовується, є набагато досконалішими, ніж ті, що були навіть 60 років тому. Так, в 1992 році Федеральне авіаційне управління США та Boeing провели незалежне дослідження щодо використання електронних пристроїв для створення перешкод у літаку. У результаті проблем із комп’ютерами чи іншими пристроями під час некритичних етапів польоту(критичними є зльоти та посадки) виявлено не було, пише СNN.
Пізніше взагалі почали створювати зарезервовані частотні смуги для різних цілей, наприклад мобільних телефонів, навігації та зв’язку в літаках, щоб вони не заважали одна одній. Уряди в усьому світі розробили однакові стратегії та політику для запобігання проблемам перешкод в авіації.
Гаджети під час польоту: у чому небезпека
Вимикати пристрої потрібно і досі. На це, як пояснив завідувач кафедри авіації Центрального Квінслендського університету Дуг Друрі, є кілька причин:
- перешкоди від землі — бездротові мережі з’єднані серією веж. Вони можуть стати перевантаженими, якщо всі пасажири, які літають над наземними мережами, користуватимуться телефонами;
- 5G — спектр смуги пропускання бездротової мережі 5G надзвичайно близький до зарезервованого спектру смуги пропускання для авіації. Потенційно, це може спричинити перешкоди навігаційним системам поблизу аеропортів, які допомагають при посадці літака. Це питання ще недостатньо досліджене;
- деструктивна поведінка — більшість авіакомпаній надають клієнтам послуги Wi-Fi, тож теоретично можна використовувати свої мобільні телефони для відеодзвінків з друзями чи для роботи. Однак використання телефону під час польоту може стати тригером для деструктивної поведінки. Наприклад, розмова по телефону може дратувати інших пасажирів. Так, словесні сварки в обмеженому просторі можуть легко перейти в бійку. Також перепалки можуть спричинити недотримання вимог безпеки, як-от непристібання ременів.