Після падіння режиму Башара Асада Москва втратила доступ до своєї військово-морської бази в Тартусі. Невизначеність щодо майбутнього російської присутності та можливостей у Східному Середземномор’ї залишається високою.
Постійне оперативне з’єднання військово-морського флоту РФ (PMTG) використовувало базу для технічного обслуговування та матеріально-технічної підтримки. Альтернативного пункту такого ж рівня для PMTG в регіоні немає, доповіли у британській розвідці.
«Росія майже напевно прагне зберегти присутність у Середземному морі. Її здатність матеріально підтримувати як свою армію, так і своїх приватних військових підрядників в Африці, а також обмеження репутаційної шкоди, завданої падінням режиму Асада, майже напевно будуть пріоритетами для російського уряду», — кажуть військові розвідники.
При цьому намір Росії передислокувати будь-які сили або обладнання в потенційні альтернативні місця в Північній Африці залишається неясним.
Водночас ще на початку січня ГУР МО України доповіло, що РФ має намір перекинути частину військової техніки із Сирії у Лівію. На військово-морській базі у сирійському місті Тартус росіяни тоді очікували на свої військові кораблі для здійснення передислокації у Середземномор’ї. Станом на 21 січня їх досі не поопускають у порт.
Перед цим країна-терористка вела переговори з лівійським генералом Халіфом Хафтаром щодо переміщення техніки і військово-морських сил. Перемістити їх нібито планували до лівійського Тобруку. Хафтар контролює значні території на сході Лівії. Свого часу він отримав підтримку від російських військ під час заколоту проти уряду.