Європейський Союз може повністю відмовитися від російського газу після заклику десяти країн об’єднання.
Підготовка до 16-го пакету санкцій ЄС
Данія, Фінляндія, Чехія, Румунія, Швеція, Ірландія, Польща та три балтійські держави запропонували повну заборону імпорту газу з РФ, включаючи трубопровідний та скраплений природний газ (СПГ). Ця ініціатива стала частиною підготовки до 16-го пакету санкцій ЄС проти Росії, повідомляє Reuters.
Ініціатива також передбачає поступове скорочення використання ЄС російського газу, як це визначено в дорожній карті RePowerEU. Програма ставить за мету повну відмову від російського газу до 2027 року. Водночас автори пропозиції закликають прискорити цей процес, посилаючись на необхідність зменшити доходи Кремля.
Санкції ЄС, що діють, не охоплюють імпорт російського газу, оскільки деякі країни блоку досі залежать від нього. Наприклад, Угорщина та Словаччина неодноразово висловлювалися проти енергетичних обмежень.
Проте ініціатори заклику наполягають на повній забороні російських енергоресурсів, вказуючи на необхідність заборони допуску танкерів із СПГ до європейських портів. Вони також нагадують, що з початку війни Росія заробила понад 200 мільярдів євро від продажу нафти, газу та вугілля країнам ЄС.
Що треба для повної заборони російсього газу у ЄС
План повної відмови від імпорту газу з Росії залежить від одностайного рішення 27 країн-членкинь ЄС. Ця міра є необхідною для зменшення фінансування війни в Україні. У разі затвердження нових санкцій Єврокомісія обіцяє представити детальний план переходу на альтернативні джерела.
З моменту початку повномасштабної війни в Україні ЄС суттєво скоротив залежність від газу РФ, збільшивши імпорт СПГ зі США та розвиваючи відновлювану енергетику.