Запроваджені Сполученими Штатами Америки санкції суттєво обмежують можливості Росії експортувати нафту. Ці обмеження створять значні труднощі для Китаю та Індії, що є основними імпортерами російських нафтопродуктів. Тож, обидві країни шукають заміну в країнах Близького Сходу, Африки та Америки.
Танкери, «Газпром Нафта» та «Сургутнафтогаз»: санкції
Під санкції від 10 січня 2025 року потрапили російські нафтові компанії «Газпром Нафта» та «Сургутнафтогаз», а також 183 танкери, які транспортували сиру нафту до Китаю та Індії. За даними аналітиків, 143 танкери, що потрапили під санкції, протягом 2024 року перевезли понад 530 млн барр. нафти РФ (з них 300 мільйонів — Китай). Це становить 42% від усього морського експорту.
«Ці санкції суттєво скоротять флот суден, доступних для транспортування сирої нафти з Росії. І підвищать фрахтові ставки», — зазначив аналітик Kpler Метт Райт. Зменшення кількості танкерів призвело до зростання цін на нафту з Близького Сходу та Африки, які тепер мають значний попит.
Згідно з даними за 2024 рік, імпорт російської нафти в Індію зріс на 4,5% і досяг 1,764 мільйона барелів на добу. Китай також збільшив обсяги імпорту російської нафти на 2%, що склало 2,159 мільйона барелів на добу. Однак через нові санкції країни змушені переглядати свою стратегію постачання.
Де Китай та Індія шукатимуть заміну російській нафті?
Санкції США змусили Китай та Індію звернутися до ринків Близького Сходу, Африки та Америки. Ціни на нафту з цих регіонів зростають через високий попит. Представник індійської нафтопереробної компанії зазначив, що тепер «немає іншого вибору, окрім як закуповувати більше нафти з Близького Сходу. Ймовірно, доведеться імпортувати і з США».
Китай, головний покупець іранської нафти, також збільшить імпорт важчої нафти з Близького Сходу. Крім того, країна планує максимально використовувати канадську нафту через трубопровід Trans-Mountain.
«Ми побачимо зростання агресивних закупівель, особливо на лютий, що призведе до подальшого підвищення цін», — прогнозує Гаррі Чилінгірян з Onyx Capital Group.