Повернення Дональда Трампа в Білий дім матиме вирішальне значення для еволюції багатьох світових подій. Закінчення війни в Україні не є його пріоритетом, 47-й президент США буде більш зосереджений на Китаї та Близькому Сході.
Далі — прогноз доктора політичних наук, дослідника конфліктів та економіки Іона Марандича.
Міжнародна система безпеки у 2025 році
Трамп — це бізнесмен з транзакційним підходом до міжнародних відносин. Іншими словами, він не зацікавлений у фінансовій підтримці ліберального міжнародного порядку та існуючих альянсів щодо безпеки. Скоріше він зосереджений на економічних вигодах, які різні міжнародні угоди можуть принести США.
Наприклад, у 2017 році вийшли з Транстихоокеанського партнерства, а 2020 року США вийшли з Паризької угоди Трампа про клімат. Ще одним прикладом є те, що він наполягає, щоб Європа збільшила свої військові витрати, тим самим зменшивши залежність від підтримки США та НАТО.
Цей підхід викликає проблеми. Міжнародна система безпеки багато в чому ґрунтується на домінуючій ролі та фінансовому вкладі США. З цього погляду Трампа можна розглядати як ізоляціоніста, оскільки його політика залучає частковий відхід Америки зі світовою територією. Це не зовсім корисно для Європи, позаяк означає, що європейцям доведеться збільшити витрати на оборону. А це, відповідно, не влаштовує значну частину виборців у Європі.
До того, як Трамп був обраний, він заявив, що може розв’язати проблему війни в Україні за 24 години. Втім, у Білого Дому свій підхід. І він зосереджений на Китаї та конфлікті на Ближньому Сході. Ймовірно, Дональд Трамп буде приділяти цим регіонам більше уваги.
Переговори щодо миру в Україні: стратегія Трампа
По Україні швидше за все для участі в переговорах будуть використовувати скорочення військової допомоги як засіб тиску на президента Володимира Зеленського. Багато прибічників Трампа, включаючи багатьох республіканців у Конгресі, виступають проти таких витрат. Наприклад, коли в Конгресі обговорювався фінансовий пакет для України, значна частина республіканців виступила проти. Це не означає, що США відмовляться від України, але цілком ймовірно, що буде надано дипломатичне рішення. Київ схилятимуть прийняти умови, які в довгостроковій перспективі можуть бути невигідними для України та для європейської безпеки. Наприклад, активно обговорюється ідея військової нейтральності України.
З іншого боку, враховуючи інтерес Трампа до збільшення продажу американського військового обладнання, можливо, він зніме деякі обмеження на розміщення зброї в Україні. Це водночас дозволить тиснути і на Москву, яка відмовляється від переговорів.