- Державний департамент США — це аналог міністерства закордонних справ. Його очільник є головним радником президента із питань зовнішньої політики, а також реалізовує її.
- Через кілька годин після інавгурації Трампа Сенат одноголосно затвердив республіканця Марко Рубіо на цю посаду.
- Він був одним із ініціаторів закону про НАТО, який накладає обмеження на будь-якого президента, що прагне вивести країну з оборонного блоку.
Рубіо став першим політиком латиноамериканського походження, що обійняв посаду головного дипломата країни. Республіканець є прихильником доволі жорсткої зовнішньої політики: виступає за санкції проти Куби та її союзників, також критикує Китай. Отримавши затвердження Сенату, він хоч і розмито, але окреслив позицію щодо війни Росії проти України.
Люди і Політика розповідають про головного дипломата Америки.
Хто очолив Держдеп Сполучених Штатів
Сенат Сполучених Штатів одноголосно затвердив сенатора-республіканця від Флориди Марко Рубіо на посаду держсекретаря. Він став першим із кандидатів у кабінет президента, якого затвердили лише через кілька годин після того, як Дональд Трамп склав присягу.
Рубіо став першим політиком латиноамериканського походження, що обійняв посаду головного дипломата країни. Він син іммігрантів з Куби, який є одним з прихильників жорстких санкцій проти країни та її союзників, особливо уряду президента Венесуели Ніколаса Мадуро. Також Рубіо є різким критиком Китаю та захисником Ізраїлю, пише Reuters.
Під час слухань (обов’язкова процедура перед затвердженням на посаду) він заявив, що США повинні змінити курс, щоб уникнути більшої залежності від Китаю. Республіканець також пообіцяв вести надійну зовнішню політику, зосереджену на американських інтересах.
Цікаво! Марко Рубіо був одним із ініціаторів закону про НАТО, який Конгрес США схвалив у грудні 2023 року. Документ накладає обмеження на будь-якого президента, який прагне вивести країну з Північноатлантичного Альянсу без схвалення Сенату.
Марко Рубіо: що каже про Україну
Уже після затвердження на посаді держсекретаря Рубіо висловився про війну Росії проти України. Виступаючи перед журналістами, він назвав РФ агресором, а також наголосив, що нова адміністрація хоче, щоб війна скінчилася, пише DW.
«Росія є агресором у цьому конфлікті, але цю війну потрібно закінчити. І, зрештою, це складність зовнішньої політики», — сказав він.
Також політик додав, що очікує, що обидві сторони мають у чомусь поступитися задля досягнення миру.
«Це складні речі. Я не можу встановити часові рамки, окрім того, щоб сказати, що кожного разу, припиняючи конфлікт між двома сторонами, жодна з яких не може досягти своїх максимальних цілей, кожній стороні доведеться чимось поступитися», — наголосив Рубіо.
Держсекретар США: які повноваження
Згідно з Конституцією США, президент визначає зовнішню політику країни, а державний секретар є його головним радником із закордонних справ. Він реалізує зовнішню політику президента через Державний департамент.
Фактично Держдеп — це аналог міністерства закордонних справ у більшості інших країн. Відомство є вищим виконавчим департаментом уряду США.
Ключові обов’язки:
- є головним радником президента США з питань зовнішньої політики;
- веде переговори щодо закордонних справ США;
- надає та видає паспорти американським громадянам та екзекватури іноземним консулам у Сполучених Штатах;
- консультує президента щодо призначення послів, міністрів, консулів та інших дипломатичних представників;
- консультує президента щодо прийняття, відкликання та звільнення представників іноземних урядів;
- особисто бере участь або направляє представників США на міжнародні конференції, організації та агентства;
- веде переговори, тлумачить і розриває договори та угоди;
- забезпечує захист уряду США перед американськими громадянами, власністю та інтересами в інших країнах;
- контролює адміністрування імміграційних законів США за кордоном;
- надає інформацію американським громадянам про політичні, економічні, соціальні, культурні та гуманітарні умови в інших країнах;
- інформує Конгрес і американських громадян про зовнішні відносини США;
- сприяє вигідним економічним стосункам між Сполученими Штатами та іншими країнами;
- керує Державним департаментом і дипломатичною службою Сполучених Штатів.
Крім того, Державний секретар зберігає внутрішні обов’язки, які Конгрес поклав на його департамент у 1789 році. До них належать зберігання Великої печатки Сполучених Штатів, підготовка певних президентських прокламацій, публікація договорів і міжнародних актів, а також офіційний звіт про зовнішні відносини Сполучених Штатів, а також зберігання певних оригінальних договорів і міжнародних угод. Секретар також служить каналом зв’язку між федеральним урядом і штатами щодо екстрадиції втікачів до або з іноземних країн.
Раніше Люди і Політика розповідали про те як Європейський Союз та Канада готуються до можливої торгівельної війни зі США. Трамп вже пригрозив високими митними тарифами.