Підписатися

Отримуйте про найважливіше першими

Натискаючи кнопку "Підписатися", ви підтверджуєте, що прочитали та погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності та Умовами використання сайту.

Вірус папіломи людини (ВПЛ). Фото: Український національний портал з імунізації

В Україні планують вакцинувати дівчат 12-13 років проти вірусу папіломи людини

В Україні з 2026 року планують запровадити для дівчат віком 12-13 років вакцинацію від вірусу папіломи людини (ВПЛ). Це може допоможе запобігти розвитку раку шийки матки.

Вакцина від ВПЛ в Україні

Ключовою зміною планується впровадити новий антиген. Це вакцина проти вірусу папіломи людини. Вона дозволяє захищати дітей (а потім вже дорослих) від тих типів раку, які викликаються саме онкогенними типами вірусів. Запровадження такого типу вакцини буде впливати на показники захворюваності на рак шийки матки, який є для України серйозною проблемою. 

Реклама

Результати клінічних досліджень і наукові результати свідчать, що найбільший відсоток зменшення ризику захворюваності саме на ВПЛ-асоційований рак спостерігається якраз у віці 12-13 років.

«87% у цій віковій групі [12-13 років]. У старшому віці, то це відповідно 60% і трохи більш як 30% [точні вікові проміжки не уточнені]. Тому в проєкті наказу зараз пропонується вакцинація дівчат віком 12-13 років. Лише ці підлітки підпадатимуть в програму вакцинації», — зазначив головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

Громадянки, які не досягли віку 12-13 років, або ж, навпаки, після 13 років, не зможуть отримати вакцину, яка буде закуплена коштом державного бюджету. Однак її можна придбати в приватних клініках та аптеках.

Що таке вірус папіломи людини

Вірус роками знаходиться в «тихому» режимі, а людина навіть не здогадується, що інфікована.

Вірус папіломи людини (ВПЛ, HPV) — група вірусів, що переважно передається статевим шляхом як в чоловіків, так і в жінок, уражаючи шкіру та слизові оболонки. Існує близько 200 різних штамів вірусу папіломи людини. Впродовж життя ВПЛ інфікується щонайменше троє з чотирьох людей. Найчастіше інфікування відбувається у віці 20-25 років.

У дев’яти з 10 інфікованих імунна система сама пригнічує ВПЛ протягом двох років після інфікування, не призводячи до захворювання. Проте в деяких пацієнтів інфікування ВПЛ сприяє розвитку злоякісних новоутворень різної локалізації. Наприклад, раку шийки матки, раку статевого члена, раку аноректальної ділянки.

Кампанії з вакцинації проводяться зокрема в Великій Британії, Австралії та на Тайвані. Їхній досвід свідчить, що захворюваність на ВПЛ-асоційовані захворювання суттєво знизилася. Відповідно знизилася смертність внаслідок цих хвороб.

Реклама