Підписатися

Отримуйте про найважливіше першими

Натискаючи кнопку "Підписатися", ви підтверджуєте, що прочитали та погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності та Умовами використання сайту.

У Сеулі 15 січня слідчі затримали президента Юн Сок Йоля. У Сеулі 15 січня слідчі затримали президента Юн Сок Йоля.
Мікроавтобус виїжджає з офіційної резиденції президента Юн Сок Йоля в Сеулі після того, як поліція та антикорупційне агентство почали другу спробу виконати ордер на затримання, 15 січня 2025 року. Фото: Yonhap

Вперше в історії: президента Південної Кореї затримали (з другої спроби)

У Сеулі 15 січня слідчі затримали президента Юн Сок Йоля. Його взяли під варту у резиденції з другої спроби — під час першої завадили протестувальники і охорона.

Сеул: арешт Юн Сок Йоля 15 січня

Це перший в країні випадок арешту чинного президента. Сам Юн заявив, що «верховенство права повністю зруйноване» у країні, а ордер він виконав, щоб уникнути сутичок між полісменами та президентською охороною, пише AP.

Реклама

Антикорупційне агентство, яке веде спільне розслідування з поліцією та військовими, має 48 годин, щоб запросити судовий наказ про офіційний арешт. Якщо він не зробить цього, Юна буде звільнено, адже поки його затримали для допиту (він не приходив на них добровільно). Якщо ж президента таки офіційно заарештують, слідчі можуть продовжити його затримання до 20 днів, перш ніж передати справу до прокуратури для висунення звинувачення. Очікується, що Юна триматимуть у Сеульському центрі ув’язнення в Уйван.

Протягом перших двох годин допиту президент скористався своїм правом зберігати мовчання. Його підозрюють у повстанні та зловживанні владою. Йдеться про введення ним воєнного стану в країні. Він тривав усього 6 год, але призвів до серйозної політичної кризи в країні.

Справу порушили 6 грудня, а вже 14 грудня парламент країни проголосував за імпічмент. Згодом Конституційний суд розпочав судове провадження щодо процедури усунення президента з посади.

Воєнний стан у Південній Кореї: чому ввели

Вводячи воєнний стан, південнокорейський лідер звинуватив опозицію у контролюванні парламенту й паралізуванні роботи уряду антидержавною діяльністю. Він також заявив, що введення стану необхідне для відновлення верховенства права й пообіцяв «викорінити мерзенні пропівнічнокорейські антидержавні сили».

Рейтинг президента суттєво впав за останні місяці. Юн Сок Йоль з усіх сил намагався просувати свою програму проти контрольованого опозицією парламенту з моменту вступу на посаду. Водночас керівна партія зайшла в глухий кут із опозиційною Демократичною партією щодо законопроєкту про бюджет на 2025 рік. 

Річ у тім, що Демократична партія скоротила запропонований урядом та партією президента бюджет. Через те, що на парламентських виборах у 2024 році більшість в асамблеї мають демократи, Юн Сок Йоль фактично може лише накладати вето на ухвалені опозиційною до нього партією закони (що він і робив). Однак заблокувати бюджетний закон він не може.

Крім цього, навколо родини президента розгорівся скандал. Першу леді Кім Кеон Хі звинувачують у корупційній діяльності: маніпуляціях з акціями та отриманні дорогих подарунків (політикам і їхнім дружинам у Південній Кореї це заборонено). Опозиція закидає жінці зловживання та вимагає провести розслідування. Юн відкидає заклики до розслідування.

Реклама