Підписатися

Отримуйте про найважливіше першими

Натискаючи кнопку "Підписатися", ви підтверджуєте, що прочитали та погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності та Умовами використання сайту.

ВПО, біженці, війна, ЖД, вокзал, українці ВПО, біженці, війна, ЖД, вокзал, українці
Соціологи з'ясували ставлення українців до росіян за національністю та російськомовних. Фото: Соціоконсалтинг

Як ставляться українці до біженців, ВПО, мешканців окупованих територій та росіян — опитування КМІС

Більшість українців демонструють толерантність до біженців та внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Однак ставлення до мешканців окупованих територій та етнічних росіян залишається суперечливим.

Такі результати показало опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), що було проведено у вересні-жовтні 2024 року.

Реклама

Настрої українців щодо біженців і ВПО

Так, 47% готові приймати біженців у своє найближче оточення, ще 40% згодні з їхнім поверненням до України. Загалом 87% висловили позитивне ставлення до біженців, і лише 13% заявили про негативне сприйняття. Результати узгоджуються з попередніми даними, отриманими у 2023 році, коли 90% респондентів також ставилися до біженців із розумінням.

На яку соціальну дистанцію готові допустити жителі України представників
декількох соціальних категорії. Графіка: КМІС

До внутрішньо переміщених осіб українці ставляться ще краще. Близько 58% респондентів готові прийняти ВПО у своє оточення, а 35% визнають їхнє право жити в Україні. Таким чином, 93% українців демонструють позитивне ставлення до цієї групи, і лише 7% висловили упередженість. Дослідження підтверджує, що ставлення до ВПО залишається стабільно позитивним із часів попередніх опитувань.

Ставлення до українців, які залишилися на окупованих територіях, дещо гірше. Лише 40% респондентів готові бачити їх у своєму найближчому оточенні, а 45% визнають їх право жити в Україні. Однак 15% опитаних висловлюють ксенофобне ставлення до цієї категорії. Попри це, більшість українців все ж вважають мешканців окупованих територій жертвами обставин, а не прихильниками окупаційного режиму.

Мешканці ТОТ, російськомовні громадяни та етнічні росіяни

Результати щодо російськомовних громадян України свідчать про стабільну толерантність. Понад 49% респондентів готові приймати їх у своє найближче оточення, ще 34% визнають їх право жити в Україні. Водночас 17% опитаних демонструють упередженість. Хоча результати не змінилися порівняно з попередніми опитуваннями, експерти наголошують на важливості подолання мовних і культурних бар’єрів у суспільстві.

До етнічних росіян ставлення залишається найбільш критичним:

  • Лише 39% готові приймати їх у своє оточення;
  • 29% визнають їх право жити в Україні;
  • 32% висловлюють упереджене ставлення.
Динаміка ставлення до громадяни України, які є росіянами за національністю. Графіка: КМІС

Президент КМІС Володимир Паніотто наголосив, що негативне ставлення до окремих соціальних груп може шкодити згуртованості суспільства. Він закликав до раціонального підходу в оцінці реальних ворогів і до підтримки співвітчизників незалежно від їхнього етнічного походження чи мови. Паніотто підкреслив, що українці-етнічні росіяни не відрізняються за ключовими цінностями від інших громадян і так само захищають Україну. Він закликав владу, громадські організації та медіа сприяти інтеграції суспільства та зменшенню упереджень.

Опитування охопило 989 респондентів із підконтрольних уряду територій. Методологія включала телефонні інтерв’ю з випадковою вибіркою мобільних номерів, а похибка дослідження не перевищувала 4,1%.

Наприкінці 2023 року для українців останнє місце з найбільшою соціальною дистанцією займали росіяни-жителі Росії (6,38). Переважна більшість (80%) не допускали б їх навіть як туристів.

Реклама