- Ніколас Мадуро 10 січня складає присягу на третій президентський термін попри численні докази перемоги його опонента Едмундо Гонсалеса.
- США, ЄС та навіть низка країн Латинської Америки не визнали результатів виборів.
- По всій країні 9 січня відбулися протести. У Каракасі навіть з’явилася лідерка опозиції, який довгий час переховувалася.
За ще шість років президентства Ніколас Мадуро, ймовірно, лише розширить кокаїновий бізнес, незаконні мережі продажу нафти й золота, а також міграцію венесуельських злочинних угруповань. Країна довгий час була транзитною для колумбійського кокаїну на шляху до США та європейських ринків, але саме за його лідерства вона стала виробником наркотику. Також не виключено, що репресії проти опозиції посиляться.
Люди і Політика розповідають про ймовірні плани невизнаного президента країни до 2031 року.
Президентські вибори у Венесуелі 2024: результати
Ніколас Мадуро був оголошений переможцем виборів у липні 2024 року Національною виборчою радою, яка складається з прихильників уряду. Згідно з бюлетенем, опублікованим після обробки 80% протоколів, політик підтримали понад 50% виборців.
При цьому уряд країни так і не оприлюднив жодних доказів на підтримку заяви про перемогу. Після оголошення результатів в країні спалахнули масові протести. Було затримано тисячі мітингувальників.
США та Європейський Союз не визнали вибори, проведені Каракасом. Переможцем політичних перегонів вважають кандидата від опозиції Едмундо Гонсалеса.
Кілька країн Латинської Америки також відмовилися від підтримки виборів. Серед таких навіть колишній союзник Мадуро — президент Бразилії Лула. Він закликав уряд Венесуели до повної прозорості.
Глобальне засудження відсутності прозорості виборів спонукало Мадуро звернутися до Верховного суду країни, який також більшою мірою складається з його прихильників. У результаті ВС підтвердив перемогу політика, але також не надав ґрунтовних доказів.
Soy un hombre de #Leyes y acudí a Interponer un Recurso de Amparo ante la Sala Electoral del Tribunal Supremo de Justicia, máximo tribunal de la #República, para dirimir este intento de golpe de estado. Solo los valientes prevalecen con la verdad, amo a mi país y jamás permitiré… pic.twitter.com/SJJmf1otHR
— Nicolás Maduro (@NicolasMaduro) July 31, 2024
Крім цього, у Венесуелі було видано ордер на арешт Гонсалеса. Це сталося після запиту прокуратури, яка також вважається лояльною до Мадуро. Приводом для цього стали опубліковані опозиційним альянсом дані голосування. Вони свідчать, що він виграв з відривом у понад 30%. За словами прокурора, Гонсалеса звинувачують у серйозних злочинах, включаючи узурпацію державних обов’язків, фальсифікацію документів, підбурювання до непокори та системний саботаж. Сам політик, який переховується після виборів, заперечує звинувачення.
Третій термін Мадуро: прогноз Insight Crime
Президентство Мадуро може підживити громадянський конфлікт у Колумбії, захистити глобальний кокаїновий бізнес, незаконні мережі продажу нафти та золота, а також ще більше розширити міграцію венесуельських злочинних угруповань, вважають у некомерційному аналітичному центрі InSight Crime (спеціалізується на організованій злочинності в Латинській Америці).
Фактично йдеться про те, що він продовжить політику, яку він від початку вступу на посаду у 2013 році.
«Мадуро використовував усі репресивні засоби, які були в його розпорядженні, включаючи незаконні збройні формування та нерегулярні воєнізовані формування, відомі як colectivos. З моменту вступу на посаду, керуючи економічним колапсом і гіперінфляцією, він створив гібридний кримінальний режим, щоб підтримувати лояльність генералів і високопоставлених політичних діячів», — зазначає співзасновник організації Джеремі Макдермотт.
Венесуела довгий час була транзитною країною для колумбійського кокаїну на шляху до США та європейських ринків, однак саме за Мадуро вона стала країною-виробником кокаїну. Більшість нарколабораторій та посівів зосереджені вздовж кордону з Колумбією. Ними керують колумбійські повстанські групи.
Вони користуються захистом і підтримкою Мадуро. Особливо це стосується ELN, яка була заснована на Кубі в 1960-х роках і досі має тісні зв’язки з кубинським режимом, який підтримує Мадуро, надаючи агентів розвідки, які пильно стежать за лояльністю Збройних сил Венесуели, чия підтримка має вирішальне значення для збереження режиму Мадуро.
Президент Венесуели також покладається на глобальні контрабандні мережі та міжнародних злочинних брокерів для переміщення золота та нафти Венесуели в обхід міжнародних санкцій.
«Перспектива державної організованої злочинності в режимі Мадуро, яка регулює та захищає мережі контрабанди кокаїну та золота, що спричинить чергову хвилю міграції та зміцнення транснаціональних венесуельських злочинних синдикатів, створить загрозу для країн Латинської Америки та Карибського басейну з наслідками: відчувається аж до Сполучених Штатів», — вважають у InSight Crime.
Арешт Марії Мачадо 9 січня: що відомо
Крім розвитку організованої злочинності та наркобізнесу, не виключене посилення репресій проти опозиції. Опоненти уряду повідомили про нову хвилю напередодні присяги Мадуро.
Так, 9 січня було арештовано лідерку опозиції Марію Коріну Мачадо. Її затримали під час протесту у Каракасі, до якого вона приєдналася. Мітингарі вимагали, щоб кандидат від опозиції Едмундо Гонсалес склав присягу як президент замість Мадуро. Демонстрації пройшли і в інших містах країни.
Публічна поява 9 січня стала для Мачадо першою з серпня 2024 року — вона переховувалася, уникаючи репресій. Опозиціонерка виступила перед мітингувальниками, а потім поїхала на мотоциклі зі своїм конвоєм безпеки. Пізніше її пресслужба заявила, що сили безпеки «жорстоко перехопили» її конвой, нібито з пострілами, і затримали жінку.
Через кілька годин після затримання Мачадо відпустили. Політична діячка заявила, що її змусили записати кілька відео з заявами.
До 9 січня, як зазначає El Confidencial, влада Венесуели уникала затримання ключових лідерів опозиції, натомість домагаючись їхнього від’їзду з країни. Мачадо з Венесуели не виїжджала. Мадуро на церемонії присяги резервістів, мобілізованих у Збройні сили перед інавгурацією, звинуватив її в спробі організації серії вибухів та замахів на керівництво країни.
Залізна леді Венесуели: хто вона така
Мачадо очолювала боротьбу проти режиму Мадуро протягом десяти років, попри численні погрози та арешти. Ще у 2002 році вона стала співзасновницею громадської організації Súmate, яка бореться за прозорі вибори, пише Visegrád 24.
У 2011 році вона приєдналася до Національної асамблеї Венесуели, ставши одним із найгучніших критиків Чавеса (попередній президент Венесуели) та Мадуро.
Вже у 2014 році режим позбавив її депутатського мандата та заборонив балотуватися на пост президента (у 2024 році через таку ж ситуацію балотувався Госалес, адже Мачадо не допустили до виборів). Її звинуватили у державній зраді за підтримку міжнародних санкцій. Після цього вона заснувала Vente Venezuela — політичний рух, який згодом став партією. Вона вважається найбільшою опозиційною в країні.
«Мачадо виступає за вільні ринки, демократію та права людини. Вона вірить у демонтаж соціалістичної політики Мадуро та відновлення економіки Венесуели з нуля. За її стійкість вона отримала прізвисько ‘Залізна’», — зазначили у виданні.
Раніше Люди і Політика розповідали про намір РФ перекинути частину військової техніки із Сирії у Лівію після повалення повстанцями режиму Башара Асада.